The Master's Academy
TMA
Last updated:
5/16/2024 12:51 pm
Calendar
Reports
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2022
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
By Department
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
27
28
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 2nd-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:00p
Junior Eagle Cheer Practice
3:00p
LS Art Experience!
3:15p
Jr Eagle Basketball (2nd/3rd)
3:15p
Varsity Softball Practice
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
3:20p
Beach Volleyball Practice
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Varsity Tennis vs. Windermere Prep
4:00p
JV Softball Practice
4:15p
Varsity Track Runners Practice
4:30p
JV Baseball Practice
6:00p
Lower School Concert Section 1
7:30p
Lower School Concert (Section 2)
29
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
High School Pottery Workshop
3:15p
Master's Volleyball Academy (K5-8th)
3:15p
Upper School Painting Workshop
3:15p
Varsity Softball Practice
3:30p
Beach Volleyball vs. Foundation Academy
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
4:15p
Varsity Tennis @ Lake Mary Prep
4:15p
Varsity Track Runners Practice
5:00p
JV Softball vs. Trinity Prep
6:00p
JV Baseball vs. Bishop Moore
6:30p
Varsity Baseball @ Orangewood
30
10:00a
TMA Preschool Butterfly Garden Tour at Lukas Nursery
1:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades K5-1st)
2:00p
Used Uniform Sale
2:15p
Jr. Thespian Meeting
2:15p
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
2:15p
Varsity Baseball Practice
2:15p
Varsity Track Throwers Practice
2:45p
Master's Soccer Academy (3yo-4yo) / BrazUsa (K5-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:00p
Lower School Dance Club
3:30p
Beach Volleyball @ Lake Mary Prep
4:15p
MS/Varsity Track Runners Practice
4:15p
Varsity Softball @ Pine Ridge
5:00p
JV Baseball @ Lake Highland Prep
5:30p
JV Softball @ Pine Ridge High School
31
8:00a
Spring Pictures
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 4th-5th)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
Jr Eagle Basketball (4th/5th)
3:15p
Varsity Softball Practice
3:20p
Beach Volleyball Practice
3:30p
JV Baseball Practice
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
3:30p
Varsity Tennis vs. Father Lopez (Senior Night)
4:00p
JV Softball Practice
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
4:15p
Varsity Track Runners Practice
5:30p
Jr Eagle Basketball Practice
7:00p
Varsity Baseball vs. Orangewood (Landin Brosseau Night)
1
8:00a
Kingdom Education and Biblical Worldview - A Discussion for Parents
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
Master's Basketball Academy 3v3
3:15p
Varsity Softball Practice
3:20p
JV Baseball Practice
3:30p
Varsity Tennis vs. Circle Christian
4:00p
JV Softball Practice
5:00p
Grad Bash (Seniors)
5:00p
Jr Eagle Basketball (2nd-5th)
2
12:00a
Grad Bash (Seniors)
7:30a
ACT Testing
8:00a
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
8:30a
Varsity Track & Field @ East River Invitational
9:00a
Preschool Assessments
3
4
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 2nd-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:00p
Junior Eagle Cheer Practice
3:00p
LS Art Experience!
3:15p
Jr Eagle Basketball (2nd/3rd)
3:15p
Varsity Baseball Practice
3:15p
Varsity Softball Practice
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
3:30p
JiuJitsu (K5-12th)
3:30p
Varsity Tennis @ Orangewood
4:00p
Beach Volleyball vs. Orangewood
4:00p
JV Softball Practice
4:15p
Varsity Track Runners Practice
6:00p
College Night
6:00p
JV Baseball vs. Bishop Moore
7:00p
Kingdom Education and Biblical Worldview - A Discussion for Parents
5
6:00a
Beach Volleyball Practice
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
Junior Eagle Volleyball
3:15p
Upper School Painting Workshop
3:15p
Varsity Softball Practice
3:30p
JV Baseball Practice
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
3:30p
Varsity Tennis @ Lake Howell
4:00p
JV Softball vs. Cornerstone Charter
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
4:15p
Varsity Track Runners Practice
7:00p
Varsity Baseball vs. Trinity Prep
6
1:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades K5-1st)
2:15p
High School Thespian Meeting
2:15p
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
2:15p
Varsity Track Throwers Practice
2:20p
Beach Volleyball Practice
2:30p
JV Baseball Practice
2:45p
Master's Soccer Academy (3yo-4yo) / BrazUsa (K5-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
4:00p
JV Softball vs. Lake Nona HS
4:15p
MS/Varsity Track Runners Practice
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
6:00p
Varsity Softball vs. The Geneva School
7:00p
Varsity Baseball vs. Orlando Christian Prep
7
High School Retreat
8:00a
Cafeteria Chats
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 4th-5th)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
Jr Eagle Basketball (4th/5th)
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
3:30p
Varsity Tennis Practice
4:00p
JV Baseball vs. Trinity Prep
4:00p
JV Softball Practice
5:30p
Jr Eagle Basketball Practice
8
High School Retreat
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
Master's Basketball Academy 3v3
3:20p
JV Baseball Practice
4:00p
JV Softball Practice
4:00p
Varsity Tennis Practice
4:00p
Varsity Track & Field @ Carl Friedland Memorial
7:00p
Varsity Baseball @ Trinity Prep
7:00p
Varsity Softball vs. Altamonte Christian
9
8:00a
Anastasia Rehearsal
8:00a
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
10
11
7:00a
ERB Testing 6-8th grade
8:00a
Varsity Tennis @ Districts
8:30a
3rd - Kite flying
8:30a
Kindergarten Field Trip to Lego Land
12:15p
3rd - Kite flying
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 2nd-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:00p
Junior Eagle Cheer Practice
3:15p
Jr Eagle Basketball (2nd/3rd)
3:15p
Varsity Softball Practice
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
3:30p
Beach Volleyball vs. Lake Howell
3:30p
JV Baseball Practice
3:30p
JiuJitsu (K5-12th)
4:00p
JV Softball Practice
4:15p
Varsity Track Runners Practice
5:00p
Jr Eagle Basketball (2nd-5th)
6:00p
Master's Basketball Academy (6th-12th)
6:00p
Varsity Baseball @ Legacy
12
Varsity Tennis @ Districts
7:00a
ERB Testing 6-8th grade
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
Junior Eagle Volleyball
3:15p
Upper School Painting Workshop
3:15p
Varsity Softball Practice
3:30p
Beach Volleyball vs. Foundation
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
4:00p
JV Softball Practice
4:00p
Varsity Track & Field @ Mount Dora Christian Invitational #2
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
6:00p
JV Baseball vs. Orangewood
6:00p
Sophomore Seminar
6:00p
Varsity Baseball @ Harmony High School
7:00p
Improv Comedy Lab Performance
13
7:00a
ERB Testing 6-8th grade
1:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades K5-1st)
2:15p
Jr. Thespian Meeting
2:15p
Varsity Track Throwers Practice
2:20p
Varsity Baseball Practice
2:30p
JV Baseball Practice
2:45p
Master's Soccer Academy (3yo-4yo) / BrazUsa (K5-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:00p
Beach Volleyball vs. Lake Mary Prep (Senior Night)
4:15p
MS/Varsity Track Runners Practice
4:30p
JV Softball vs Lyman High School
6:00p
Master's Basketball Academy (6th-12th)
6:30p
Varsity Softball vs. Lyman High School
14
7:00a
1st Grade Easter ACTS Puppet Skit
7:00a
ERB Testing 6-8th grade
8:45a
Preschool Easter Bonnet Parade
10:00a
5th Grade Seder Meal
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 4th-5th)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:20p
Beach Volleyball Practice
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
4:15p
Varsity Track Runners Practice
5:00p
JV Softball @ Cornerstone Charer
5:00p
Varsity Softball @ The First Academy
6:00p
JV Baseball @ Trinity Prep
7:00p
Varsity Baseball vs. Legacy Charter (Senior Night)
15
Good Friday- No School
16
17
18
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:00p
Junior Eagle Cheer Practice
3:15p
Jr Eagle Basketball (2nd/3rd)
3:15p
Varsity Softball Practice
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
3:20p
Beach Volleyball Practice
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
JiuJitsu (K5-3rd)
4:15p
Varsity Track Runners Practice
4:30p
JV Baseball Practice
6:00p
Master's Basketball Academy (6th-12th)
19
6:00a
Beach Volleyball Practice
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
Junior Eagle Volleyball
3:15p
Upper School Painting Workshop
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
4:15p
Varsity Track Runners Practice
4:30p
Varsity Baseball @ The Geneva School
4:30p
Varsity Softball @ Trinity Prep
5:00p
JV Baseball vs. Lake Highland
6:30p
Spring Football Parent Meeting
20
2:15p
High School Thespian Meeting
2:15p
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
2:15p
Varsity Track Throwers Practice
2:20p
Varsity Baseball Practice
2:30p
JiuJitsu (4th-12th)
2:30p
MS Baseball Practice
2:45p
Master's Soccer Academy (3yo-4yo) / BrazUsa (K5-3rd)
3:00p
Anastasia Rehearsal
4:00p
Beach Volleyball @ Geneva
4:15p
MS/Varsity Track Runners Practice
6:00p
Master's Basketball Academy (6th-12th)
6:00p
Varsity Softball vs. Lake Highland Prep
21
2:25p
Mandatory Senior Meeting
2:45p
Jr Eagle Goldenball (Grades 4th-5th)
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
Jr Eagle Basketball (4th/5th)
3:30p
Beach Volleyball @ Hagerty
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
4:00p
MS Baseball @ Orangewood Tournament vs Geneva
4:00p
Varsity Track & Field @ District Meet
4:15p
Master's Football Academy (K5-12th)
5:30p
Jr Eagle Basketball Practice
6:00p
Upper School Band 5th and 6th Grade Introduction
6:00p
Varsity Baseball @ Bishop Moore
22
8:00a
Second Grade to Fun Spot
3:00p
Anastasia Rehearsal
3:15p
Master's Basketball Academy 3v3
3:15p
Varsity Softball Practice
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
4:00p
MS Baseball @ Orangewood Tournament vs. TBD
4:15p
Varsity Track Runners Practice
5:00p
Jr Eagle Basketball (2nd-5th)
7:00p
Varsity Baseball @ Mount Dora Christian Academy
23
Junior/Senior Prom TBD
8:00a
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
9:00a
Anastasia Q2Q
9:00a
ISEE Testing
5:00p
Kids Night Out
24
25
3:00p
Anastasia Technical Rehearsal
3:00p
Junior Eagle Cheer Practice
3:00p
LS Art Experience!
3:15p
Jr Eagle Basketball (2nd/3rd)
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
3:20p
Spring Football Practice
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Beach Volleyball @ Oviedo (Districts)
3:30p
JiuJitsu (K5-3rd)
4:15p
Varsity Track Runners Practice
4:30p
Cheer Tryouts
6:00p
Master's Basketball Academy (6th-12th)
6:00p
Varsity Softball vs. Father Lopez
26
3:00p
Anastasia Technical Rehearsal
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
High School Painting Workshop
3:15p
Junior Eagle Volleyball
3:30p
Cheer Tryouts
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
3:30p
Spring Football Practice
4:00p
Varsity Softball @ Trinity Christian Academy
4:15p
Varsity Track Runners Practice
6:00p
Varsity Baseball vs. Lake Highland Prep
27
2:15p
Jr. Thespian Meeting
2:15p
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
2:15p
Varsity Softball Practice
2:15p
Varsity Track Throwers Practice
2:20p
Varsity Baseball Practice
2:30p
JiuJitsu (4th-12th)
2:30p
Spring Football Practice
2:45p
Master's Soccer Academy (3yo-4yo) / BrazUsa (K5-3rd)
3:00p
Anastasia Technical Rehearsal
3:30p
Cheer Tryouts
4:15p
MS/Varsity Track Runners Practice
5:45p
Cross Country Interest Meeting
6:00p
Master's Basketball Academy (6th-12th)
28
8:00a
Cafeteria Chats
3:00p
Anastasia Technical Rehearsal
3:15p
Jr Eagle Basketball (4th/5th)
3:30p
Master's Soccer Academy (K5-5th)
3:30p
Spring Football Practice
4:00p
Varsity Baseball @ Trinity Christian Academy
4:15p
Varsity Track Runners Practice
4:30p
Varsity Softball @ Lake Highland Prep
5:30p
Jr Eagle Basketball Practice
7:00p
Anastasia Performance
29
KSC - 6th grade
8:30a
5th Grade Passion Project Expo
3:15p
Master's Basketball Academy 3v3
3:15p
Varsity Track Throwers Practice
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Spring Football Practice
4:15p
Varsity Track Runners Practice
5:00p
Jr Eagle Basketball (2nd-5th)
5:00p
Varsity Softball vs. Orlando Christian Prep
6:00p
International Society Dinner
7:00p
Anastasia Performance
30
8:00a
Jr Eagle Basketball (K5/1st)
8:00a
Spring Football Practice
9:00a
Preschool Assessments
10:30a
Master's Basketball Academy (6th-12th)
2:00p
Anastasia Performance
7:00p
Anastasia Performance