The Master's Academy
TMA
Last updated:
5/14/2024 12:33 pm
Calendar
Reports
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2024
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
By Department
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
31
1
3:00p
Junior Eagle Cheerleading Practice
3:05p
Junior Eagle Basketball Practice (K5-1st)
3:15p
Boys Soccer Workout
3:15p
Enrichment Club (1st-4th)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Broadcasting Club (4th-5th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Varsity Beach Volleyball vs. Oviedo
3:30p
Varsity Softball Practice
3:30p
Varsity Tennis Practice
4:15p
JV Baseball Practice
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
JV Softball @ Umatilla HS
5:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (2nd-3rd)
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (4th-5th)
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
2
8:25a
3rd Grade to Fort Christmas/Midway Airboat Eco Tour
2:45p
Jr Eagle Goldenball (3rd-5th)
3:00p
Elementary Band
3:00p
Master's Soccer Academy (K5-2nd)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (2nd-3rd)
3:15p
MTDP Teams
3:15p
STEAM Club (K5-2nd)
3:30p
Beach Volleyball Practice
3:30p
Varsity Tennis vs. Geneva Senior Night
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
6:00p
JV Baseball vs. Mount Dora Christian
6:00p
Varsity Softball @ The First Academy
6:30p
Varsity Baseball @ Mount Dora Christian Academy
7:00p
Improv Comedy Lab
3
6:50a
Middle School Improv Comedy School
8:15a
Lower School Chapel (K-2nd)
8:45a
Lower School Chapel (K-5th)
9:15a
Preschool Chapel
11:48a
Juniors On Task (JOT) Meetings
2:00p
Jr Eagle Golf (K5-2nd) @ Twin Rivers
2:15p
Boys Soccer Workout
2:15p
Jazz Band Practice
2:15p
Junior Eagle Girls Basketball Practice (2nd-5th)
2:15p
Varsity Tennis Practice
2:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Jr Eagle Golf (3rd-5th) @ Twin Rivers
4:00p
Junior Eagle Competitive Volleyball Games (2nd-5th) @ Orangewood
4:00p
Varsity Beach Volleyball @ Montverde
4:15p
Varsity Track & Field Practice
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
Varsity Softball @ Titusville High School
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
4
6:30a
4th Grade Tallahassee Field Trip
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
2:20p
Middle School Koinonia
2:45p
Jr Eagle Goldenball (K5-2nd)
3:00p
Master's Soccer Academy (3rd-5th)
3:15p
Creative Club (K5-3rd)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (4th-5th)
3:15p
MTDP Teams
3:20p
JV Baseball Practice
3:30p
Beach Volleyball Practice
3:30p
Varsity Softball Practice
3:30p
Varsity Tennis vs. Mount Dora Christian
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
JV Softball Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
6:30p
T2 Practice
7:00p
Varsity Baseball vs. Pine Crest School
5
Little Master's of Art Setup
12:00a
4th Grade Tallahassee Field Trip
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
3:15p
Boys Soccer Open Field
3:15p
Coding Club (K5-1st)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Eagle Competitive Volleyball Practice (2nd-5th)
3:15p
Junior Eagle Volleyball Practice (K5-5th)
3:30p
Varsity Softball Practice
4:00p
MS Aftercare
4:30p
Beach Volleyball Practice
4:30p
JV Softball Practice
5:00p
JV Baseball vs. Trinity Prep
5:00p
Junior Eagle Basketball Games (K5-1st)
6:00p
Master's Beach Volleyball Academy (6th-12th)
6:00p
Varsity Baseball @ Rockledge HS
6
7:30a
Junior Eagle Basketball Games (2nd-5th)
9:00a
JV Softball vs. DeWitt Taylor Double Header
9:00a
Little Master's of Art
9:00a
Middle School Tennis @ Post Season Tournament
7:00p
Junior/Senior Prom
7
8
MS Iowa Complete Testing
3:15p
Enrichment Club (1st-4th)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:30p
Varsity Beach Volleyball vs. Winter Springs
4:30p
MS Aftercare
4:30p
Varsity Track & Field Practice
4:45p
Varsity Softball Practice
5:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (2nd-3rd)
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
JV Baseball vs. Orangewood Christian
6:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (4th-5th)
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
9
MS Iowa Complete Testing
2:45p
Jr Eagle Goldenball (3rd-5th)
3:00p
Elementary Band
3:00p
Master's Soccer Academy (K5-2nd)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Broadcasting Club (4th-5th)
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (2nd-3rd)
3:15p
MTDP Teams
3:15p
STEAM Club (K5-2nd)
3:30p
Beach Volleyball Practice
3:30p
Varsity Softball Practice
3:30p
Varsity Tennis Practice
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
JV Softball @ Mount Dora Christian Academy
5:00p
MTDP Girls Teams
6:00p
Varsity Baseball vs. Foundation Academy
6:30p
T2 Practice
10
MS Iowa Complete Testing
6:50a
Middle School Improv Comedy School
8:45a
ATOMA (K-5)
8:45a
LS Atoma
9:15a
Preschool Chapel
2:00p
Jr Eagle Golf (K5-2nd) @ Twin Rivers
2:15p
An Evening of Jazz Technical Rehearsal
2:15p
Boys Soccer Workout
2:15p
Jazz Band Practice
2:15p
Junior Eagle Girls Basketball Practice (2nd-5th)
2:20p
Varsity Baseball Practice
2:30p
Varsity Softball Practice
2:30p
Varsity Tennis Practice
3:30p
Beach Volleyball @ Lake Mary Prep
3:30p
Jr Eagle Golf (3rd-5th) @ Twin Rivers
3:30p
MS Aftercare
4:00p
Junior Eagle Competitive Volleyball Games (2nd-5th) @ TFA
4:15p
Varsity Track & Field Practice
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
JV Baseball vs. Cornerstone
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
11
MS Iowa Complete Testing
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
12:15p
Senior Lunch
2:20p
Middle School Koinonia
2:45p
Jr Eagle Goldenball (K5-2nd)
3:00p
Master's Soccer Academy (3rd-5th)
3:15p
An Evening of Jazz Technical Rehearsal
3:15p
Creative Club Session 2 (K5-3rd)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (4th-5th)
3:15p
MTDP Teams
3:20p
JV Baseball Practice
3:30p
Beach Volleyball Practice
4:00p
Varsity Tennis @ First Academy Leesburg
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
4:30p
Varsity Baseball @ Windermere Prep
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
6:30p
T2 Practice
6:30p
Varsity Softball vs. Geneva
7:00p
An Evening of Jazz
12
6th Grade Living Wax Museum
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
8:45a
Kindergarten to SeaWorld
3:15p
Boys Soccer Open Field
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Eagle Competitive Volleyball Practice (2nd-5th)
3:15p
Junior Eagle Volleyball Practice (K5-5th)
3:20p
JV Baseball Practice
3:20p
Ultimate Frisbee Club (4th-5th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Varsity Softball Practice
3:30p
Varsity Tennis Practice
4:00p
MS Aftercare
4:00p
Varsity Track & Field @ Coach Ernest McPherson Invitational
5:00p
Grad Bash
5:00p
Junior Eagle Basketball Games (K5-1st)
5:00p
Master's Beach Volleyball Academy (6th-12th)
6:30p
6th Grade Living Wax Museum
13
12:00a
Grad Bash
7:00a
ACT Testing
8:00a
Junior Eagle Basketball Games (2nd-5th)
8:00a
Varsity Beach Volleyball @ Lake Brantley Tournament
9:00a
Colson Fellows Monthly Meeting
5:00p
Kids Night Out
14
15
7:30a
Varsity Tennis @ Districts
8:00a
LS IOWA Core Testing
3:00p
Junior Eagle Cheerleading Practice
3:05p
Junior Eagle Basketball Practice (K5-1st)
3:15p
Boys Soccer Workout
3:15p
Enrichment Club (1st-4th)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Broadcasting Club (4th-5th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Varsity Softball Practice
4:00p
Beach Volleyball Practice
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
JV Baseball vs. Geneva
5:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (2nd-3rd)
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (4th-5th)
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
16
7:30a
Varsity Tennis @ Districts
8:00a
LS IOWA Core Testing
2:45p
Jr Eagle Goldenball (3rd-5th)
3:00p
Elementary Band
3:00p
Master's Soccer Academy (K5-2nd)
3:15p
Into the Woods Rehearsals
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (2nd-3rd)
3:15p
MTDP Teams
3:15p
STEAM Club (K5-2nd)
3:20p
Duncan's Designers Club (2nd-5th)
3:20p
JV Baseball Practice
3:30p
Varsity Beach Volleyball vs. Geneva
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
4:30p
Varsity Softball @ Lake Highland Prep
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
7:00p
Varsity Baseball vs. Geneva School
17
6:50a
Middle School Improv Comedy School
8:00a
LS IOWA Core Testing
8:15a
Lower School Chapel (K-2nd)
8:45a
Lower School Chapel (K-5th)
9:15a
Preschool Chapel
9:30a
Preschool Lukas Nursery Trip
10:48a
High School Chapel
11:44a
Middle School Chapel
2:00p
Jr Eagle Golf (K5-2nd) @ Twin Rivers
2:00p
Used Uniform Sale
2:15p
Boys Soccer Workout
2:15p
Jazz Band Practice
2:15p
Junior Eagle Girls Basketball Practice (2nd-5th)
2:15p
Varsity Softball Practice
2:20p
Varsity Baseball Practice
2:30p
Varsity Beach Volleyball vs. Timber Creek
2:30p
Varsity Tennis Practice
3:30p
Jr Eagle Golf (3rd-5th) @ Twin Rivers
3:30p
MS Aftercare
4:00p
JV Baseball Practice
4:00p
Junior Eagle Competitive Volleyball Games (2nd-5th)
4:15p
Varsity Track & Field Practice
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
18
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
8:00a
LS IOWA Core Testing
2:20p
Middle School Koinonia
2:25p
All Senior Meeting
2:45p
Jr Eagle Goldenball (K5-2nd)
3:00p
Beach Volleyball @ Lyman vs. Winter Springs
3:00p
Master's Soccer Academy (3rd-5th)
3:15p
Creative Club Session 2 (K5-3rd)
3:15p
Into the Woods Technical Rehearsal
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (4th-5th)
3:30p
MTDP Teams
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
4:30p
Varsity Softball @ Trinity Prep
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
6:00p
JV Baseball @ Circle Christian
6:00p
Varsity Baseball vs. Merritt Island Christian Senior Recognition Night
6:30p
T2 Practice
19
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
8:00a
LS IOWA Core Testing
3:15p
Boys Soccer Open Field
3:15p
Coding Club (K5-1st)
3:15p
Into the Woods Technical Rehearsal
3:15p
Junior Eagle Competitive Volleyball Practice (2nd-5th)
3:15p
Junior Eagle Volleyball Practice (K5-5th)
3:20p
Ultimate Frisbee Club (4th-5th)
4:00p
MS Aftercare
4:00p
Varsity Track & Field @ East River Falcon Last Chance
4:30p
Beach Volleyball Practice
5:00p
Junior Eagle Basketball Games (K5-1st)
6:00p
Varsity Baseball @ Lake Highland Prep
6:00p
Varsity Softball vs. Lyman
20
8:00a
Junior Eagle Basketball Games (2nd-5th)
9:00a
Into the Woods Technical Rehearsal
11:30a
Beach Volleyball Practice
21
22
2:30p
Varsity Beach Volleyball vs. Timber Creek (Districts Day 1)
3:00p
Junior Eagle Cheerleading Practice
3:05p
Junior Eagle Basketball Practice (K5-1st)
3:15p
Boys Soccer Workout
3:15p
Enrichment Club (1st-4th)
3:15p
Into the Woods Technical Rehearsal
3:15p
Junior Broadcasting Club (4th-5th)
3:30p
Varsity Softball Practice
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (2nd-3rd)
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
Junior Eagle Basketball Team Practice (4th-5th)
6:00p
Varsity Baseball vs. Lake Howell
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
23
10:45a
Third Grade Kite Day
2:45p
Jr Eagle Goldenball (3rd-5th)
3:00p
Elementary Band
3:00p
Master's Soccer Academy (K5-2nd)
3:15p
Into the Woods Technical Rehearsal
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (2nd-3rd)
3:15p
STEAM Club (K5-2nd)
3:20p
Duncan's Designers Club (2nd-5th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
MTDP Teams
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
6:00p
Varsity Softball vs. Trinity Christian Senior Night
24
6:50a
Middle School Improv Comedy School
8:15a
Lower School Chapel (K-2nd)
8:45a
Lower School Chapel (K-5th)
9:15a
Preschool Chapel
10:48a
High School Chapel
11:44a
Middle School Chapel
2:00p
Jr Eagle Golf (K5-2nd) @ Twin Rivers
2:15p
Boys Soccer Workout
2:15p
Into the Woods Technical Rehearsal
2:15p
Jazz Band Practice
2:15p
Junior Eagle Girls Basketball Practice (2nd-5th)
3:30p
Jr Eagle Golf (3rd-5th) @ Twin Rivers
3:30p
MS Aftercare
4:00p
Junior Eagle Competitive Volleyball Games (2nd-5th) @ The Christ School
4:15p
Varsity Track & Field Practice
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:00p
Varsity Softball @ Father Lopez
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
7:00p
Varsity Baseball vs. Orlando Christian Prep Landin Brosseau Night
25
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
7:45a
Upper School - Coffee and Conversation
10:00a
5th Grade Seder Meal
2:20p
Middle School Koinonia
2:45p
Jr Eagle Goldenball (K5-2nd)
3:00p
Master's Soccer Academy (3rd-5th)
3:15p
Creative Club Session 2 (K5-3rd)
3:15p
Junior Eagle Basketball Practice (4th-5th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
MTDP Teams
3:30p
Upper School - Coffee and Conversation
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
6:00p
Varsity Softball @ Lyman
6:30p
T2 Practice
7:00p
Into the Woods
26
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
9:00a
Second Grade to Fun Spot America
3:15p
Boys Soccer Open Field
3:15p
Coding Club (K5-1st)
3:15p
Junior Eagle Volleyball Practice (K5-5th)
3:20p
Ultimate Frisbee Club (4th-5th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
4:00p
MS Aftercare
5:00p
Junior Eagle Basketball Games (K5-1st)
7:00p
Into the Woods
27
8:00a
Junior Eagle Basketball Games (2nd-5th)
2:00p
Into the Woods
7:00p
Into the Woods
28
29
3:15p
Boys Soccer Workout
3:15p
Enrichment Club (1st-4th)
3:20p
Varsity Baseball Practice
3:30p
Spring Football Practice
3:30p
Varsity/JV Cheer Tryouts
3:30p
Varsity Softball Practice
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
30
9:30a
Varsity Track & Field @ District Meet
3:00p
Elementary Band
3:00p
Master's Soccer Academy (K5-2nd)
3:15p
MTDP Teams
3:20p
Duncan's Designers Club (2nd-5th)
3:30p
Spring Football Practice
3:30p
Varsity/JV Cheer Tryouts
3:30p
Varsity Softball Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
7:00p
Varsity Baseball vs. Trinity Christian Academy
1
6:50a
Middle School Improv Comedy School
8:15a
Lower School Chapel (K-2nd)
8:45a
Lower School Chapel (K-5th)
9:15a
Preschool Chapel
10:48a
High School Chapel
11:44a
Middle School Chapel
2:00p
Jr Eagle Golf (K5-2nd) @ Twin Rivers
2:15p
Boys Soccer Workout
2:15p
Jazz Band Practice
2:15p
Spring Football Practice
2:15p
Upper School Concert Technical Rehearsal
2:20p
Varsity Baseball Practice
2:30p
Varsity/JV Cheer Tryouts
3:30p
Jr Eagle Golf (3rd-5th) @ Twin Rivers
3:30p
MS Aftercare
4:15p
Varsity Track & Field Practice
5:00p
Master's Basketball Academy (2nd-4th)
5:00p
Varsity Softball District Semifinals Game #2
5:45p
Master's Basketball Academy (5th-7th)
6:45p
Master's Basketball Academy (8th-12th)
7:00p
Varsity Softball District Semifinals Game #3
2
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
12:15p
Collegiate Athlete Signing
2:15p
P2P End of Year Party
2:20p
Middle School Koinonia
2:45p
Jr Eagle Goldenball (K5-2nd) Makeup
3:00p
Master's Soccer Academy (3rd-5th)
3:15p
Creative Club Session 2 (K5-3rd)
3:15p
MTDP Teams
3:30p
JV Cheer Team Meeting
3:30p
Spring Football Practice
4:15p
Varsity Track & Field Practice
4:30p
MS Aftercare
5:00p
Dance Team Practice
5:00p
MTDP Girls Teams
6:00p
Varsity Softball District Championship - Geneva vs. Mount Dora Christian
6:30p
T2 Practice
7:00p
Upper School Concert
7:00p
Varsity Baseball @ District Championship
3
6:50a
Improv Comedy Lab Practice
9:00a
Preschool Mother's Day Tea
3:15p
Boys Soccer Open Field
3:15p
Volleyball Open Gym (8th-11th Girls)
3:20p
Ultimate Frisbee Club (4th-5th)
3:30p
Spring Football Practice
4:00p
MS Aftercare
7:00p
AP Art Exhibit
4
2024 FLYRA Middle School State Championship Meet
8:00a
Private Lessons Recital
8:00a
Spring Football Practice